Site Overlay

Opieńka trująca a jadalna – jak rozpoznać?

Opieńka jest jednym z najbardziej popularnych grzybów, których spotkanie w lesie może wywołać duże emocje wśród miłośników grzybobrania. Niestety, w przypadku opieńki istnieją dwa gatunki – jadalny i trujący – które są bardzo podobne do siebie. Dlatego tak ważne jest, aby umieć je odróżnić, ponieważ spożycie trującej opieńki może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Opieńka jadalna (Armillaria mellea) jest grzybem o charakterystycznym wyglądzie, którego kapelusz ma kolor od żółtobrązowego do czerwonobrązowego, a jego powierzchnia jest pokryta łuskami. Kapelusz może osiągnąć średnicę do 15 cm i jest wypukły, z czasem staje się bardziej płaski. Blaszki opieńki są białawe lub kremowe i dość gęste. Trzon jest gruby, cylindryczny i ma kolor jasnobrązowy z ciemniejszymi łuskami, które są bardziej widoczne u nasady. Charakterystyczny jest również zapach opieńki jadalnej, który przypomina miód.

Opieńka trująca (Galerina marginata) jest bardzo podobna do opieńki jadalnej dlatego łatwo ją pomylić, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Kapelusz opieńki trującej jest koloru brązowego lub jasnobrązowego, jest płaski i ma średnicę do 4 cm. Blaszki są koloru brązowego, a trzon jest cienki, cylindryczny i koloru jasnobrązowego z ciemniejszymi łuskami. Charakterystyczną cechą opieńki trującej jest zapach przypominający rzodkiewkę.

Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z opieńką jadalną czy trującą? Najlepiej skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą nam odróżnić te dwa gatunki:

  1. Zapach – opieńka jadalna pachnie miodem, podczas gdy opieńka trująca pachnie rzodkiewką.
  2. Wielkość – opieńka jadalna ma większy kapelusz niż opieńka trująca.
  3. Kolor – opieńka jadalna ma czerwonobrązowy lub żółtobrązowy kapelusz, podczas gdy opieńka trująca ma kolor brązowy lub jasnobrązowy.
  4. Łuski – kapelusz opieńki jadalnej pokryty jest łuskami, które nie występują na kapeluszu opieńki trującej.
  5. Blaszki – blaszki opieńki jadalnejsą kremowe lub białe, a u opieńki trującej są brązowe.
  6. Wierzchołek trzonu – u opieńki jadalnej wierzchołek trzonu jest zgrubiały, a u opieńki trującej jest smukły.