Site Overlay

Gracula religiosa, powszechnie znana jako Gwarek lub myna gadająca, to gatunek ptaka z rodziny szpakowatych. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej i niektórych częściach Azji Południowej i jest znany ze swojego uderzającego wyglądu i niezwykłych zdolności wokalnych.

Wygląd

Gwarek to średniej wielkości ptak, mierzący około 23-25 cm długości. Jego upierzenie jest w większości błyszczące, czarne, z jasnożółtym dziobem i przepaską na oku. Skrzydła i ogon są również czarne, ale mają na sobie białe plamy, które są widoczne w locie. Ptak ma jasną pomarańczowo-żółtą skórę wokół oczu, co nadaje mu charakterystyczny wygląd. Gwarek to gatunek dymorficzny płciowo, a samce i samice wyglądają podobnie, z wyjątkiem tego, że samiec ma nieco większy dziób.

Siedlisko

Gwarek występuje w wielu siedliskach, w tym w lasach, otwartych lasach i na obszarach rolniczych. Najczęściej występuje na obszarach pagórkowatych i pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, w tym z części Birmy, Tajlandii, Kambodży, Wietnamu, Laosu i Malezji. Został również wprowadzony do innych części świata, w tym na Filipiny, Borneo i Hawaje.

Zachowanie

Jedną z najbardziej zauważalnych cech Gwarek są jego zdolności wokalne. Jest uważany za jednego z najlepszych naśladowców wśród ptaków i potrafi naśladować szeroką gamę dźwięków, w tym ludzką mowę. W rzeczywistości zdolność ptaka do naśladowania ludzkiej mowy sprawiła, że stał się popularnym zwierzakiem w niektórych częściach świata. Należy jednak zauważyć, że trzymanie Gwarek jako zwierzęcia domowego jest nielegalne w niektórych krajach, w tym w Indiach i Indonezji, gdzie ptak ten jest chroniony na mocy przepisów dotyczących ochrony przyrody.

Gwarek jest również znana z silnej więzi w parach, z osobami tworzącymi długoterminowe partnerstwa. Są ptakami społecznymi i często spotyka się je w małych stadach. W naturze ich dieta składa się głównie z owadów, owoców i nasion.

Ochrona

Chociaż Gwarek nie jest obecnie uważany za gatunek zagrożony, jego populacje spadły w niektórych częściach jego zasięgu z powodu utraty siedlisk i chwytania w celu handlu zwierzętami domowymi. Podjęto pewne wysiłki w celu ochrony ptaka, w tym utworzenie obszarów chronionych w niektórych krajach i egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony dzikiej przyrody.

Podsumowując, myna górska to fascynujący ptak o uderzającym wyglądzie i niezwykłych zdolnościach wokalnych. Chociaż jest uważany za gatunek pospolity w wielu częściach jego zasięgu, należy dołożyć starań, aby chronić jego populacje przed dalszym spadkiem z powodu utraty siedlisk i chwytania w celu handlu zwierzętami domowymi.